İlginç Bilgiler pi-sayisi

Yayınlanma: Ekim 19th, 2012 | Ekleyen: Sympathy

0

Pi Sayısı Nasıl Bulundu?

Pi sayısının nasıl ve  kim tarafından bulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bunun sebebi pi sayısının farklı devirlerde farklı milletler tarafından kullanmasıdır. Babillerden beri Orta Doğu ve Akdeniz uygarlıklarının Π sayısının varlığından haberdar oldukları bilinmektedir ve farklı uygarlıklar Π sayısı için farklı saylar kullanmıştır.

Örneğin; M.Ö. 2000 yılı dolaylarında Babiller Π= 3,125; Antik Mısırlılar ise Π=256/ 81 yani yaklaşık 3,1605′ i kullanmaktaydı. Eski Yunanda √10 ya da 3,162 sayısı kullanıldı. Archimedes ise (M.Ö. 287- 212) 3.10/71 ve 3.1/7 sayısını Pi sayısı olarak kullanmıştır. M.S. 500 yılı civarında Pi sayısı için 3, 1415929 olarak kullanılıyordu. 1424 yılında İran’ da virgülden sonraki 16 basamağı doğru olarak biliniyordu. 1596 yılında Alman Ludolph van Ceulen, Pi’ nin virgülden sonraki 20 basamağını hesapladı ve bu sayı Avrupa’ da Ludolph sabiti olarak bilindi. O tarihten sonra Pi sayısının virgülden sonraki milyarlarca basamağı hesaplanmıştır.

Çeşitli uygarlıklar tüm çemberlerin çevresini çapına bölümünün sabit bir sayıya eşit olduğunu fark etmişlerdi. Bu sabit sayının bulunması artık çapı bilinen her çemberin çevresinin hesaplanmasına imkan tanıyordu. Tarihte çok uzunca bir süre Π‘ nin bir irrasyonel sayı olup olmadığı anlaşılmamıştır. Pi sayısı irrasyonel olmanın dışında bir aşkın  sayıdır. Ferdinand von Lindemann tarafından 1882 senesinde ispatlanan bu gerçek, Pi’ nin katsayıları tam sayı olan bir polinomun kökü olamayacağını ifade eder.

Pi sayısı matematikte çember ve yarı çapla doğrudan bağlantılı olmayan durumlarda da karşımıza çıkar.

Örneğin:

Pi, kültürel açıdan matematiksel sabitler içerisinde en çok etki yaratanıdır. Bunun nedenleri;

  • Çok eskiden beri bilinmesi,
  • Çember gibi çok yaygın bir geometrik cisimle ilgili olması,
  • Bir kural izlemeyen ondalık açılımın insan aklını zorlayan kavranışıdır.

Matematiksel açıdan Π çok az bir gizem içerse de popüler kültürde bunun aksini işleyen eserler bolca mevcuttur. Eski Ahit’ in bir bölümünde Pi sayısının değerinin 3 olduğu ima edildiğinden, kökten dinci Hristiyanlar arasında Π’ nin değerinin okullarda 3 olarak öğretilmesi gerektiğini savunanlar vardır.

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında


Üste Git ↑